Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

JAK SCHUDNĄĆ? 5 MITÓW NA TEMAT ZDROWEGO ODŻYWIANIA I TRENINGÓW

Wokół pojęcia zdrowego odżywiania krąży wiele mitów i stereotypów. Jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia musisz zmienić myślenie. Nie wierz w bajki!

Autorka wpisu: Patrycja, autorka bloga schudnijsama.pl, miłośniczka zdrowego odżywiania i sportu. W 7 miesięcy zrzuciła 17 kg, i od tamtej pory zaczęła pogłębiać wiedzę dotyczącą diety, oraz treningów. Pragnie motywować inne kobiety do zmian w swoim życiu i nie poddawania się i być dla nich inspiracją. Dwukrotnie została wyróżniona u Chodakowskiej i PoTreningu. 

http://schudnijsama.pl/

Jak schudnąć? 5 mitów na temat zdrowego odżywiania i treningów

Mit 1 – Od treningów siłowych kobietom nadmiernie rosną mięśnie

Kobiety chodząc na siłownie i wykonując treningi siłowe często obawiają się zbyt „męskiej” sylwetki. Myślą, że zaczną wyglądać jak kulturystki. Prawda jest zupełnie inna­ kulturystki żeby wyglądać, tak jak wyglądają stosują suplementy, mają rozplanowane posiłki i treningi. Mało tego, mięśnie wymagają odpowiedniej gospodarki hormonalnej, charakterystycznej dla męskiego organizmu. Nie jest to takie proste, więc NIE OBAWIAJ SIĘ!

Jeśli zaczniesz ćwiczyć na siłowni Twoje mięśnie będą silniejsze, bardziej sprężyste i wytrzymałe na wysiłek, oraz ciało stanie się jędrniejsze. Dlaczego więc powstał taki mit? Odpowiedź jest prosta:­ po intensywnym treningu na siłowni mięśnie zatrzymują wodę w organizmie i puchną, przez co kobieta przez kilka godzin może wydawać się „większa”, puchnięcie jest zjawiskiem krótkotrwałym.

Mit 2 – Więcej brzuszków = szybsze spalenie tkanki tłuszczowej na brzuchu

Dużo osób myśli, że najlepszym sposobem na zrzucenie „oponki” na brzuchu jest robienie jak największej ilości brzuszków. Oczywiście, spalą tkankę mięśniową, jednak nie w takim stopniu jakby chciały. Z odstającym brzuszkiem powinniśmy walczyć za pomocą ćwiczeń aerobowych oraz diety.

Robiąc brzuszki, rozwijamy mięśnie. Dodatkowo mało kto robi je poprawnie. Po dobrze wykonanym ćwiczeniu powinno się odczuwać mięśnie tylko w okolicach brzucha, a nie odczuwać ból w szyi czy plecach. Jeśli zależy nam na ładnie wyrzeźbionym brzuchu, nie ograniczajmy się tylko do brzuszków, lecz dodajmy ćwiczenia cardio. Dobrym sposobem na ujędrnienie całego ciała jak i wyrzeźbienie mięśni brzucha jest bieżnia. Zauważyłam po sobie efekty już po miesiącu. Nie poprzestawałam na bieżni, jednak jeśli podczas treningu będziecie napinać mięśnie brzucha, efekty pojawią się szybko.

Mit 3­ Zakaz jedzenia po godzinie 18

Jeśli chcemy schudnąć, często słyszmy, że nie można jeść po godzinie 18. Jeden z największych mitów. W ten sposób spowalniamy metabolizm­ organizm zacznie magazynować pożywienie obawiając się kolejnej „głodówki”. Lepszym pomysłem jest zbilansowana dieta, opierająca się na 4­-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych co 3,5-­4 h. W taki sposób nie będzie się odczuwać głodu, tylko lekkość i zadowolenie. Lepiej jeść częściej i mniej, niż dwa duże posiłki. Kolacje należy zjeść 2-­3 h przed snem, wtedy organizm nie będzie się buntować i nie odłoży zapasu w tkankę tłuszczową.

 

Mit 4­ Sam trening wystarczy, żeby schudnąć

Należy pamiętać, że 70% sukcesu to dieta, a 30% sport. Jedno z drugim się łączy, nie można lekceważyć żadnego z nich. Ćwicząc i jedząc co tylko się chce nie schudniemy, a jedynie ujędrnimy ciało. Myśląc, że trening wystarczy żeby pozbyć się zbędnych kilogramów jest się w dużym błędzie. Dieta musi być zbilansowana i spójna z treningami­ zdrowy tryb życia wiąże się z równowagą­ jednocześnie trzeba zadbać o zdrowe posiłki i regularne jedzenie jak i treningi, które szybciej pomogą osiągnąć cel.

Mit 5­ Najlepsza dieta: same owoce

Najgorsze w tym micie jest to, że naprawdę dużo osób tak myśli i nadal chcąc schudnąć spożywa same owoce… Zapamiętajcie­ owoce zawierają dużo cukru. Dietetyk układając jadłospis wykluczy i będzie odradzać spożywania owoców wieczorami, ponieważ zawierają fruktozę, która odłoży się w tkankę tłuszczową. Jedząc tylko owoce organizm nie otrzyma wystarczającej ilości białek i zacznie spalać mięśnie! Jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu i taka „dieta” spowalnia metabolizm.Jeśli chcecie schudnąć absolutnie nie wierzcie w te mity, które wymieniłam. Najbezpieczniejszą metodą i najlepszą jest zmiana trybu życia na ZDROWY. Warto zmienić nawyki żywieniowe i dodać aktywność fizyczną­ człowiek momentalnie ma więcej siły, energii i chęci do działania, poprawia się pamięć, koncentracja i tym samym jest się szczęśliwszym.

Pamiętaj: DIETA (4-­5 posiłków dziennie co 3,5-­4h) + SPORT = ZDROWY TRYB ŻYCIA/SZCZĘŚCIE!