Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

NAJZDROWSZE ORZECHY – ORZECH WŁOSKI CZY LASKOWY? ZDROWE PRZEKĄSKI

Często wysoka kaloryczność orzechów sprawia, że osoby dbające o linię nie ujmują w swoich jadłospisach tych darów jesieni. Warto jednak zwrócić uwagę na wspaniałe wartości odżywcze, jakie zapewniają nam te owoce. Ze względu na fakt, iż najpopularniejszymi orzechami w naszym kraju są orzechy włoskie oraz laskowe, warto przyjrzeć się zawartości różnych witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych, jakie są nam oferowane w tych jesiennych skorupkach.

Najzdrowsze orzechy – Orzech włoski czy laskowy? Zdrowe przekąski

Kaloryczność orzechów

Wartości kaloryczne w obydwu przypadkach są bardzo podobne. Sto gramów orzechów włoskich to około 645 kalorii, a orzechów laskowych 640 kalorii. 

Orzech włoski czy laskowy – różnice

Jeśli spojrzymy na zawartość witaminy E, różnica jest ogromna. Orzechy włoskie zawierają 2,6 miligrama tej witaminy, kiedy w orzechach laskowych jest jej aż około 38 miligramów.

Ilość tłuszczów w obydwu rodzajach jest zbliżona i wynosi około 62-65 gramów w porcji stugramowej. Warto jednak pamiętać o tym, że tłuszcze te są niezwykle potrzebne dla odpowiedniej pracy naszego organizmu. Orzechy zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają bardzo pozytywny wpływ na metabolizm, co z kolei pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi, a także zapobiega gromadzeniu się niechcianej tkanki tłuszczowej.

Warto również spojrzeć na zawartość białka w tych jesiennych owocach. Dla orzechów włoskich wynosi ona 16 gramów, dla laskowych zaś 14. Białko to bardzo dobrze wpływa na rozwój naszych mięśni, a co za tym idzie, także na siłę organizmu.

Orzechy zawierają również niezbędne nam węglowodany, które są istotne dla naszego organizmu stanowiąc między innymi materiał zapasowy. W stu gramach orzechów włoskich znajduje się około 18 gramów węglowodanów, gdzie w takiej samej ilości orzechów laskowych będzie ich około 11 gramów.

Przeczytaj też: 

Orzechy laskowe – właściwości wartości odżywcze

Chrupiące przekąski – orzechy włoskie

Pozytywny wpływ orzechów na nasz organizm jest niezaprzeczalny. Warto dorzucić do swojej diety choć kilka gramów tych owoców dziennie. Dzięki temu wzmocnimy nasz organizm i dostarczymy mu istotnych składników odżywczych. Warto wykorzystać aktualną porę roku i cieszyć się owocami, jakie nam przynosi. Orzechy są z całą pewnością jednymi z tych najbardziej wartościowych.

Anna Baranowska