Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

NAPOJE IZOTONICZNE. JAK ZROBIĆ NAPÓJ IZOTONICZNY? NAPÓJ HIPOTONICZNY A HIPERTONICZNY.

Większość spośród Was dała się już zapewne skusić, przynajmniej raz, na zakup napoju izotonicznego. Wiecie też zapewne, dlaczego powinniście je spożywać podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jednak czy rzeczywiście warto kupować markowe izotoniki? I czym różnią się napoje izotoniczne od hipotonicznych i hipertonicznych? W tym artykule postaram się udzielić Wam odpowiedzi na te i inne pytania. Na końcu zaś podam – specjalnie dla Was – domowe przepisy na własny napój izotoniczny.

Izotonik. Jak zrobić napój izotoniczny? Napój hipotoniczny a hipertoniczny.

Czym jest napój izotoniczny?

We wstępie przypomnę definicję napoju izotonicznego. Napój izotoniczny to napój, który ma na celu wchłonąć się bardzo szybko po spożyciu. Jego głównym zadaniem jest odżywienie organizmu poprzez uzupełnienie minerałów i witamin, które tracimy podczas intensywnego treningu. Skomplikowany termin, iż napój jest „izotoniczny” oznacza po prostu, że jego ciśnienie osmotyczne jest identyczne z ciśnieniem osmotycznym osocza krwi.

Napój hipertoniczny a hipotoniczny

Z kolei napój hipertoniczny zawiera znacznie więcej węglowodanów niż płyny ustrojowe, a zatem ma wyższe ciśnienie osmotyczne i wchłania się wolno z przewodu pokarmowego. Dobrym przykładem takiego napoju będzie np. sok owocowy.

Ostatnia kategoria napojów to napoje hipotoniczne, które mają niższe ciśnienie osmotyczne niż nasza krew. Należy do nich na przykład woda. Głównym zadaniem takich napojów jest przede wszystkim nawodnienie organizmu.

Napój izotoniczny – skład

Choć markowe napoje izotoniczne kuszą nas swoimi fantastycznymi kolorami, owocowym smakiem i słodyczą „bez cukru”, dodatkiem różnorakich witamin i L-karnityny, przyspieszającej spalanie tłuszczu, to warto bliżej przyjrzeć się ich składowi i zastanowić się, czy rzeczywiście są one prawdziwą inwestycją w nasze zdrowie i kondycję. Niestety, po wczytaniu się w skład, możemy znaleźć w nim takie niepożądane dodatki jak barwniki, aspartam, acesulfam-K. Ponadto, cena sklepowych izotoników jest dość wysoka. Dlatego lepiej jest zrezygnować z kupna gotowych napoi i przygotować własny napój izotoniczny. Tym bardziej, że jest on naprawdę prosty w wykonaniu, tani, smaczny i równie dobrze pomoże nam uzupełnić stracone elektrolity! Poniżej podaję specjalnie dla Was sprawdzone przepisy.

Jak zrobić napój izotoniczny? Przepis na izotonik.

Przepis nr 1

Wystarczy wziąć dowolny sok owocowy (oczywiście, powinien być to sok własnoręcznie wyciśnięty, bądź tzw. sok 1-dniowy, bez dodatku cukrów) i w proporcji 1:1 wymieszać go z wodą mineralną.

Przepis nr 2

W tym przypadku wystarczy jedynie wykorzystać to, co zwykle wylewamy po obiedzie… czyli wodę po gotowaniu ryżu. Została już wcześniej posolona, a witaminy, cukry i minerały dostały się do niej z ryżu. Jeśli nie pasuje nam jej smak, możemy, ewentualnie, dosłodzić ją trochę miodem.

Przepis nr 3

Ten przepis jest jedynie odrobinę bardziej skomplikowany niż dwa poprzednie – potrzebne nam będzie 1,5  l wody,1 łyżka stołowa miodu i 1/4 łyżeczki soli. Wszystko należy razem wymieszać i dodać sok z 2 cytryn / miętę / lub napar z zielonej herbaty.

Katarzyna Rosiak