Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

PISTACJE – ZDROWE PRZEKĄSKI NA ODCHUDZANIE. 7 POWODÓW, BY JE JEŚĆ.

Czy w Twojej diecie znajdują się pistacje? Jeśli odpowiedź na to pytanie nie brzmi twierdząco, zastanów się, czy nie trzeba w niej czegoś zmienić. Dobrym pomysłem jest uczynienie pistacji stałym elementem naszej diety. Sprawdzą się one jako dodatek do śniadania, jako przekąska, a nawet jako składnik deseru. Jest kilka powodów, dla których warto wziąć pod uwagę te orzechy przy ustalaniu naszego jadłospisu. Zaczynamy wyliczankę.

Pistacje – zdrowe przekąski na odchudzanie

Pistacje – właściwości

Po pierwsze, łupina pistacji kryje w sobie orzech, który bez grama przesady można nazwać bombą witaminową. Na prowadzenie wysuwają się witaminy z grupy B odpowiadające za szereg istotnych funkcji w organizmie, takich jak działanie układu nerwowego, prawidłowa praca serca czy regulacja ciśnienia krwi. W orzechach tych znajdziemy szczególnie dużo witaminy B1 oraz B6. Występują tu także inne witaminy z grupy B: biotyna, folan, ryboflawina, niacyna i kwas pantotenowy. Zjadając pistacje uzupełnimy też niedobory witaminy A oraz witaminy E.

Minerały w pistacjach

Po drugie, naszemu organizmowi spodoba się skład mineralny tego niewielkich rozmiarów orzecha. Pistacje zawierają bowiem potas (1100 mg w 100g), magnez (160mg w 100g), wapń (140mg w 100g), żelazo (6mg w 100g) oraz inne składniki mineralne w dawkach znaczących dla poziomu naszego dziennego zapotrzebowania.

Pistacje na mocny wzrok

Po trzecie, orzechy pistacjowe dostarczą naszemu organizmowi to, czego on sam nie jest w stanie wyprodukować. Mowa tu o ukrytej w pistacjach luteinie (odpowiada za ich zielony kolor) i zeaksantynie. Są to karotenoidy, które wzmacniają wzrok oraz minimalizują ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Pistacje w walce z nowotworami

Po czwarte, w pistacjach tkwią antyutleniacze. Należą do produktów o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Zawarty w nich gamma-tokoferol (organiczny związek chemiczny będący jedną z odmian witaminy E) zapobiega uszkodzeniom DNA powodowanym przez wolne rodniki. W rezultacie chroni organizm człowieka przed rozwojem nowotworów.

Pistacje na zdrowe serce

Po piąte, są źródłem fitosteroli bezpośrednio wpływających na obniżanie poziomu cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Fitosterole skutecznie utrudniają proces przyswajania cholesterolu z przewodu pokarmowego. Obniżając jego poziom we krwi zapobiegają m.in. chorobom serca.

 

Pistacje na odchudzanie

Po szóste, pistacje to zdrowa przekąska dla osób pragnących się odchudzać. Dzięki tym orzechom ludzie zmierzający do uzyskania wymarzonej sylwetki mogą się przekonać, że proces odchudzania nie musi być bolesny, a już na pewno nie musi być trudny, pełen samych wyrzeczeń i pozbawiony smaku. Wysmuklające działanie pistacji w dużej mierze wynika z działania obecnego w nich błonnika. W połączeniu z dwudziestoprocentową zawartością białka odpowiada on za uczucie sytości. Odczujemy jego moc zwłaszcza wtedy, gdy uwzględnimy fakt, że dobroczynny wpływ orzechów wymaga zjedzenia zaledwie 20-30 ich sztuk. I tej ilość należy się trzymać. Nie zjadajmy dziennie więcej niż garść orzechów, a rzeczywiście staną się one elementem diety ukierunkowanej na redukcję masy ciała. Pamiętajmy, że jedna pistacja to zaledwie 3 kalorie. Jeśli jednak przemnożymy tę wartość przez zbyt wiele sztuk czar „odchudzających” pistacji pryśnie.

Zdrowe tłuszcze w pistacjach

Po siódme, pozostając przy kwestii zrzucania kilogramów podkreślić należy, że w pistacjach znajdziemy głównie kwasy tłuszczowe jednonienasycone, podobne do tych występujących w oliwie z oliwek. Dzięki temu staniemy się nie tylko piękni, ale i zdrowi.

Zdrowotny urok pistacji odkryjemy zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup niesolonych i nieprażonych orzechów. W tych niepozornych łupinach mieści się wiele składników ważnych dla dobrej kondycji naszego organizmu. 

 Pistacje – wartości odżywcze

Orzechy pistacjowe – wartości odżywczew 100 g
Wartość energetyczna590,00 kcal
Białko20,50 g
Węglowodany18,90 g
Tłuszcz48,50 g

Przeczytaj też:

Miód – słodkie lekarstwo

Czym zastąpić kawę?

10 powodów, by jeść awokado