Sugestie

7 nawyków pomocnych w odchudzaniu

Utworzony 05 Mar 2015  / Dział: Dieta

„Mała rzecz a cieszy”, mawiamy. Takie właśnie „małe rzeczy”, drobne nawyki, czynności, które z czasem wykonujemy automatycznie, mają ogromne znaczenie w procesie odchudzania. Oto siedem nawyków, które, choć  nie wymagają wielu poświęceń, mogą okazać się bardzo pomocne.

jak skutecznie się odchudzać, odchudzanie, ćwiczenia

Odchudzanie, fot. Fotolia

 

 Jak skutecznie schudnąć?

 

1.       Jedz mało, często i regularnie


Nie chodzi o to, by chodzić z pustym żołądkiem i zmagać się z burczeniem w brzuchu. Przeciwnie! Jedzenie małych porcji sprawi, że żołądek nie będzie się rozciągał i szybciej osiągniemy uczucie sytości, a regularne posiłki co 2-3 godziny będą mobilizować metabolizm, nie pozwalając mu spocząć na laurach. W ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędnej dawki energii i nie dopuścisz do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi, dzięki czemu unikniesz zmęczenia i rozdrażnienia, które często towarzyszą odchudzaniu.

 

2.       Nie wychodź z domu bez śniadania

To właśnie rano organizm najbardziej potrzebuje kalorii. Codziennie jedz śniadanie – dzięki temu nie poczujesz wilczego głodu później i nie pochłoniesz wielkiego, tłustego obiadu.

 

3.       Gotuj

Samodzielnie przygotowane potrawy są przede wszystkim o wiele zdrowsze niż te gotowe do odgrzania lub zamówione w barze. Poza tym, gotując samodzielnie masz pewność co do składu potrawy i nie ryzykujesz, że spożyjesz niepotrzebne dodatki w postaci sztucznych wzmacniaczy smaku, konserwantów czy cukru, który wchodzi w skład np. sosów podawanych w wielu barach.

 

4.       Zapomnij o windzie

Brak ruchu to jedna z głównych przyczyn braku efektów diety. Jeśli nie masz czasu, by wystarczająco często ćwiczyć, wchodzenie po schodach do pracy lub do domu pomoże rozruszać mięśnie i spalić trochę kalorii.

 

5.       Wyciągnij rower z garażu

Jeździsz samochodem? Daj mu czasem odpocząć i, przynajmniej w ciepłe dni, zmień go na rower. Jeśli to możliwe, wybierz drogę przez park zamiast ruchliwej ulicy. Dotlenisz się, pozytywnie nastroisz, wyrzeźbisz mięśnie i do tego spalisz trochę kalorii.

 

6.       Wysiadaj wcześniej

Jeśli dojeżdżasz do pracy tramwajem lub autobusem, a dystans jaki masz do pokonania jest za długi, by chodzić pieszo lub dojeżdżać rowerem, wysiadaj przystanek lub dwa wcześniej i przespaceruj się. Nawet te kilkaset metrów spaceru to spalone kalorie i kolejny mały krok ku zgrabnej sylwetce.

 

7.       Wieczorem rób rachunek sumienia

Po całym dniu zastanów się czy przeżyłeś go zdrowo: podsumuj swoje posiłki i ilość ruchu i dokonaj szczerej oceny. Przyznanie się do błędów zmotywuje cię do unikania ich w przyszłości.

Monika Brodowicz

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas