Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

WODA Z CYTRYNĄ. CZY JEST ZDROWA? CYTRYNA – WŁAŚCIWOŚCI ODCHUDZAJĄCE I NIE TYLKO

Od pewnego czasu w Internecie krążą informacje o szkodliwości picia herbaty z cytryną. Czy to prawda, czy jedynie mit? I czy warto w ogóle spożywać na co dzień cytrynę, skoro wcale nie jest ona najlepszym źródłem witaminy C?

Czy woda z cytryną jest zdrowa? Cytryna właściwości.

Cytryna (citrus limon) to dość niepozorny owoc, który dodajemy do herbaty, latem spożywamy w postaci lemoniady lub zimą jako dodatek do wody z imbirem i miodem, aby się rozgrzać i chronić przed chorobą. Jednak jej właściwości z pewnością są przez nas niedoceniane, a cytryna kryje w sobie o wiele więcej dobroczynnych substancji poza witaminą C.

Przeczytaj też: Cytrusy – właściwości, wartości odżywcze. Owoce cytrusowe jako niskokaloryczna przekąska.

Cytryna – skąd pochodzi?

Na początek trochę historii. Choć cytryna kojarzy się nam z krajami południa, takimi jak Włochy czy też Hiszpania, tak naprawdę owoc ten pochodzi w rzeczywistości z Azji. Drzewka cytrynowe po raz pierwszy pojawiły się w Chinach, zaś sama nazwa pochodzi z kolei z sanskrytu, w którym „chitra” oznacza „nadzwyczajny”. W Europie cytryna pojawiła się dopiero w średniowieczu.

Właściwości cytryny. Wtamina C w cytrynie.

Dziś wiadomo już, że cytryna wcale nie jest najlepszym źródłem witaminy C (więcej mają jej chociażby mandarynki, czarne porzeczki, dzika róża, czerwone pomarańcze czy pomelo). Niemniej jedna cytryna zawiera aż 70 mg witaminy C, czyli tyle, ile wynosi średnie dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na tę witaminę. Poza tym zawiera także witaminy z grupy B, witaminę A i PP oraz pierwiastki takie jak potas, magnez, wapń, fosfor i cynk. Warto zauważyć, że należy ona także do produktów alkalizujących czyli zasadotwórczych.

Cytryna na odchudzanie i jako lekarstwo

Cytryny ułatwiają także odchudzaniepomagają leczyć wiele chorób układu pokarmowego: odtruwają wątrobę, leczą wrzody żołądka, niestrawność, biegunkę, pasożyty wewnętrzne i nadkwasotę, likwidują także zapalenie żył, nadciśnienie, anemię, miażdżycę, pomagają w chorobach układu oddechowego i są wspaniałym środkiem antynowotworowym. Działają także odkażająco, niszczą bakterie gnilne i oczyszczają krew.

Cytryna na metabolizm?

Aby podkręcić przemianę materii oraz oczyścić organizm z toksyn, zaleca się wypicie tuż po przebudzeniu szklanki ciepłej wody z cytryną, plasterkiem imbiru oraz miodem.

Cytryna działa również antybakteryjnie, więc aby odświeżyć oddech, zamiast żuć gumę do żucia, można przepłukać usta sokiem z cytryny.

Skórka cytryny

Warto wykorzystywać nie tylko sam sok z cytryny, ale także i skórkę, której działanie lecznicze również zostało udowodnione. Według naukowców, zawiera ona od 5 do nawet 10 razy więcej witamin oraz minerałów niż sok! Wystarczy obrać cytrynę ze skórki przed wyciśnięciem z niej soku i wrzucić go do gotowanej potrawy, dzięki czemu nabierze ona niezwykłego aromatu. Można także zetrzeć skórkę z cytryny na tarce i  następnie posypywać nią mięsa, sałatki czy też desery.

Przeczytaj też: Czy banany tuczą? Właściwości i wartości odżywcze bananów.

Czy herbata z cytryną szkodzi?

Od pewnego czasu w mediach krążą także wiadomości o szkodliwości picia herbaty z cytryną. Jako przyczynę toksyczności herbaty z cytryną podaje się glin czyli powszechnie znane aluminium, który zawiera w sobie herbata i który w obecności kwasu z cytryny zmienia swą postać na przyswajalną dla organizmu. Jednakże jako związek nierozpuszczalny w wodzie, niemal w całości pozostaje on w fusach i nie przechodzi do naparu. Według badań, podczas parzenia wydziela się jedynie od 0,5% do 1% glinu. Ponadto, aby całkowicie uniknąć kontaktu z tą substancją, wystarczy dodawać cytrynę do herbaty po wyjęciu torebki czy też liści.

Tekst: Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki