Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ZDROWE PŁATKI ŚNIADANIOWE. CZY MUSLI JEST ZDROWE? JAKIE PŁATKI ŚNIADANIOWE WYBRAĆ?

Płatki zbożowe należą do najbardziej popularnych produktów śniadaniowych zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Są sycące i dostarczają energii niezbędnej na początku dnia, a do tego łatwo i szybko się je przygotowuje. Poza tym na rynku są dostępne rozmaite rodzaje płatków śniadaniowych, więc każdy ma szansę znaleźć takie, które będą mu najlepiej smakowały. Okazuje się jednak, że nie wszystkie ich rodzaje są zdrowe. Jak wybrać najlepsze płatki i mieć pewność, że zdrowo zaczynamy swój dzień?

Zdrowe płatki śniadaniowe. Czy musli jest zdrowe?

Jakie płatki śniadaniowe wybrać?

Etykiety kłamią

Aby wybrać dobre płatki nie wystarczy czytać etykietę z przodu. Opakowanie jest zaprojektowane tak, aby przyciągnąć uwagę i wywoływać pozytywne skojarzenia. Na etykiecie producent podkreśla te cechy produktu, które uczynią go atrakcyjnym w oczach konsumenta. Dlatego na opakowaniu nawet bardzo mocno dosładzanych, zupełnie niezdrowych płatków widnieje obrazek uśmiechniętej rodziny lub smukła kobieca sylwetka, a obok, dużymi literami jest napisane „z dodatkiem witamin” , „z owocami”, „z miodem”. Niestety, z przodu etykiety producent nie informuje już, że płatki poza miodem są dosładzane cukrem lub mają sztuczne dodatki, a prawdziwych owoców jest tam ułamek procenta.

Przeczytaj też: Czy kawa tuczy?

Nawet wyrazy „light” czy „fitness” to bardzo często tylko chwyt marketingowy; zwykle produkty o takiej nazwie nie są wcale zdrowe, a wręcz przeciwnie- zawierają więcej cukru od zwykłych płatków. Dlatego, aby wybrać dobre płatki, należy czytać skład podany małym drukiem z tyłu opakowania.

Dobre, zdrowe platki nie będą miały dodatku cukru lub będzie go niewiele (max. 6g na 100g produktu), nie będą też miały stucznych słodzików. W składzie za to mogą się pojawić suszone owoce, miód, wiórki kokosowe i orzechy – dostarczają one co prawda kalorii i cukrów, ale tych naturalnych, a dodatkowo zwiększają walory smakowe.

Czy musli jest zdrowe? Jakie musli wybrać?

Najlepsze płatki są nieprzetworzone, czyli w naturalnej formie. Są to na przykład płatki owsiane, jęczmienne, żytnie lub otręby, a także płatki mieszane typu muesli, w których skład wchodzi kilka zbóż i naturalne dodatki jak owoce, nasiona i orzechy. Jeśli wybieramy muesli upewnijmy się jednak, że wszystkie składniki są naturalne, a producent nie „ulepszył” składu np. cukrem lub słodzikami. Lepiej zrezygnowac z płatków typu granola – zawiarają muesli, ale jest one przemielone i zlepione słodkim syropem. Takie płatki są smaczne, ale często stanowią bombę kaloryczną.

Zdrowe płatki śniadaniowe – domowe musli

Dobrym pomysłem jest zrobienie muesli samodzielnie. Wystarczy kupić naturalne płatki zbożowe (np. owsiane, jeczmienne, żytnie, otręby) oraz ulubione dodatki (np. rodzynki, suszone owoce, ziarna slonecznika, kokos,orzechy) i je wymieszać. Taką mieszankę można tez wzbogacić świeżymi owocami np. jagodami, malinami czy plasterkami banana – zwłaszcza, jeśli zamiast mlekiem zalejemy je jogurtem. Przygotowanie  własnej mieszanki wymaga wprawdzie więcej czasu i energii niż kupno gotowej, ale dzięki temu będziemy mieli pewność, że płatki są zdrowe i skomponowane dokładnie tak, jak lubimy.

Monika Bodowicz

Przeczytaj też:

Czym zastąpić masło w cieście i na kanapce?

Czym zastąpić majonez?