Przedstawiamy oczyszczający, wzmacniający, pełen składników odżywczych sok z kopru włoskiego, imbiru, spiruliny, marchwi i selera. Sok ten to nie tylko idealny sposób na detoks organizmu, ale również na jego wzmocnienie, ochronę przed przeziębieniem, poprawę wzroku czy wzmocnienie systemu nerwowego. To także napój, którego składniki pozytywnie wpłyną na nasz układ krążenia i pomogą w walce z nowotworem.
Zdrowe soki – Sok z imbiru, kopru włoskiego, marchwi i selera
Koper włoski (fenkuł) ma wyjątkowo korzystne działanie oczyszczające, wspomaga trawienie i zapobiega wzdęciom. Marchew i seler również stymulują oczyszczanie organizmu. Spirulina to natomiast bogate w chlorofil algi morskie o niezwykłych właściwościach energetyzujących. Dodatkowo zawiera hamującą apety fenyloalaninę.
Składniki (200ml):
- 300 g marchwi
- 50 g kopru włoskiego
- 75 g selera
- 2,5 cm kłącza świeżego imbiru
- 1 łyżka stołowa suszonej spiruliny
Wartości odżywcze:
- Kcal – 183
- Witamina A – 84600 iu
- Witamina C – 43mg
- Potas – 1627 mg
- Magnez – 80 mg
Podrzucamy również kilka ciekawostek o właściwościach poszczególnych składników soku:
Koper włoski (fenkuł) – właściwości
- Znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na wzdęcia i kaszel.
- Posiada właściwości wykrztuśne, działanie przeciw gorączkowe i napotne.
- Posiada właściwości przeciwskurczowe, okazuje się być pomocny we wzdęciach, nudnościach i bólach brzucha.
- Wzmacnia siły odpornościowego organizmu i pobudza układ immunologiczny do pracy dlatego polecany jest w walce z przeziębieniem i grypa.
- Charakteryzuje się również działaniem moczopędnym, dzięki czemu usprawnia pracę nerek nie pozwalając odkładać się w nich kamieniom.
- Stosowany jest także na poprawę wzroku i wzmocnienie systemu nerwowego.
- Herbata z kopru włoskiego uznawana jest natomiast jako sposób na bóle miesiączkowe
- Fenkuł bogaty jest w witaminę C (jedno średniej wielkości warzywo pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę).
Koper włoski zawiera również:
- pozytywnie wpływający na serce i obniżający poziom ciśnienia krwi potas,
- zwalczające wolne rodniki przeciwutleniacze (flawonoidy),
- witaminy z grupy B (głównie witaminę B1 i kwas foliowy(B9)),
- witaminę A,
- magnez, fosfor i wapń
- błonnik (jedno średniej wielkości warzywo zawiera ponad 15g tego składnika). Dlatego też koper włoski polecany jest osobom mającym problemy z trawieniem lub cierpiącym na zaparcia.
Fenkuł możemy przyrządzić na wiele sposobów – fenkuł można jeść na surowo, upiec, udusić, przyrządzić na grillu lub wykorzystać jako składnik soku. Warzywo to to także dobra propozycja dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, bogaty jest bowiem w błonnik, a w 100g zawiera jedynie ok 30 kcal.
Spirulina – właściwości
Spirulina to alga z gromady sinic. Z uwagi na wysoką zawartość białka (60-70% masy) spirulina nazywana bywa 'zielonym mięsem’, stanowiąc jednocześnie dobre uzupełnienie diety wegetarian.
W jej skład wchodzi również:
- kwas foliowy,
- beta karoten,
- żelazo, mangan, cynk, miedź i selen,
- witaminy takie jak: A,C,D,E,K i witaminy z grupy B.
Zawarty w spirulinie niebieski barwnik fitocyjanina ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, dlatego idealnie sprawdzi się w procesie detoksykacji organizmu.
Co więcej, z uwagi na zawartość przeciwutleniaczy, spirulina okazuje się być naszym sprzymierzeńcem w walce z nowotworem i przeciw starzeniu.
Należy jednak pamiętać, że spirulina nie powinna być spożywana przez wszystkich. Nie zaleca się jej szczególnie kobietom w ciąży, karmiącym piersią i dzieciom , a także osobom, które przyjmują leki związane z krzepliwością krwi (spirulina bogata jest bowiem w witaminę K). Pomimo że spirulina dostępna jest również w postaci tabletek jako suplement diety bez recepty, należy ją spożywać zgodnie ze wskazaniami lekarza.