Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ZDROWY GRILL – 3 PRZEPISY NA DIETETYCZNE POTRAWY Z GRILLA. PRZYDATNE WSKAZÓWKI, JAK ZDROWO GRILLOWAĆ.

Czy grillowanie jest zdrowe? Owszem. To bardzo dobra metoda na przygotowanie posiłków bez użycia tłuszczów. Ważny jest jednak sposób w jaki grillujemy – ważne, żeby robić to tak, aby szkodliwe substancje nie przedostały się do przyrządzanego jedzenia. Niektóre z nich są rakotwórcze, dlatego należy zadbać o to, żeby potrawy były odpowiednio przygotowane.

Zdrowy grill – przepisy na dietetyczne potrawy z grilla

Czy grillowanie jest zdrowe?

Przed grillowaniem warto najpierw zamarynować mięso, co sprawi, że będzie bardziej kruche i zmniejszy czas pieczenia, dzięki czemu mniej szkodliwych substancji dostanie się do dania. Aluminiowe tacki są bardzo przydatne – lepiej na nich układać pokarm, ponieważ zatrzymają kapanie tłuszczu na węgiel, a w ten sposób nie dopuścimy do powstawania szkodliwych substancji, które zawarte w dymie mogą osadzać się na produktach.

Jakiego węgla użyć do grillowania?

Istotną kwestią jest również to, jakiego węgla używamy do grillowania. Należy używać węgla drzewnego lub drewna pochodzącego z drzew liściastych. Drewno iglaste zawiera dużą ilość żywicy, która pod wpływem temperatury przechodzi w niepożądane substancje. Do rozpalania grilla nie wolno używać kolorowych gazet, czy opakowań, ponieważ farba, która wykorzystywana jest do ich tworzenia, jest toksyczna. Najlepiej nie używać w ogóle rozpałki, a jeśli już zajdzie taka potrzeba to wykorzystywać ją tylko na początku, zanim przystąpimy do pieczenia potraw.

Oprócz mięsa warto grillować także warzywa i owoce. Do pieczenia świetnie nadaje się cukinia, bakłażan, pieczarki, kukurydza. Również owoce jak najbardziej nadają się do przyrządzenia na grillu – banany, gruszki, brzoskwinie.

Przepisy na dietetyczne dania z grilla

1. Marynowany bakłażan

Bakłażana należy pokroić w poprzeczne plastry i przez godzinę marynować w sosie z łyżki oliwy, odrobiny octu balsamicznego, soku z cytryny i świeżych ziół. Następnie plastry należy układać na grillu i piec, aż brzegi będą lekko zwęglone. Posypać szczyptą sera feta.

2. Pieczarki z czosnkiem

Pokroić na ćwiartki pieczarki. Następnie położyć na folii aluminiowej spryskanej oliwą. Dodać wyciśnięty czosnek i lekko go wetrzeć. Piec na grillu około 20 minut. Jako dodatek mogą posłużyć grzanki z bagietki. 

3. Frytki warzywne

Wystarczy obrać: ziemniaka, marchewkę, pietruszkę (może też być seler), pokroić w paski, posypać ziołami, curry, słodką papryką w proszku, rozłożyć na tackach, przykryć folią alumioniową i grillować ok. 15min.

Aleksandra Lipa

Przeczytaj też: Czym zastąpić kiełbasę na grillu?