Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

ŻELAZO – KRÓTKO I NA TEMAT

Żelazo jest jednym z najcenniejszych składników mineralnych, występujących w organizmie człowieka. Jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ten mikroelement to składnik hemoglobiny, która z kolei odpowiada za dostarczanie tlenu do wszystkich komórek w naszym ciele. Żelazo znajdziemy również w mioglobinie, której zadaniem jest magazynowanie tlenu. Jakie są objawy niedoboru żelaza? Czy możliwy jest jego nadmiar? Jakie produkty włączyć do swojej diety, by nie pozbawiać się cennego minerału?

Żelazo – krótko i na temat

Niedobór żelaza

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi 10 mg w przypadku mężczyzn, natomiast u kobiet – 20 mg. Główną przyczyną niedoboru żelaza są zaburzenia w procesie wchłaniania lub niska przyswajalność. Niedobór tego składnika mineralnego powoduje anemię (niedokrwistość), która bardzo często występuje u kobiet w ciąży. Z tym problemem borykają się także osoby po operacjach czy młode dziewczyny, u których występują pierwsze miesiączki. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Gdy pojawią się: apatia, siniaki, ogólne osłabienie i senność, wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, problemy z koncentracją czy zaburzenia rytmu serca, to znak, że koniecznie musimy wybrać się do lekarza!

Nadmiar żelaza

Czasami mamy do czynienia z sytuacja odwrotną do niedoboru żelaza – czyli z jego nadmiarem. Jest to przypadek często spotykany w krajach zachodnich, głównie u mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat. Do głównych objawów należą bóle stawów czy uczucie zmęczenia. Jest to przypadłość szczególnie niebezpieczna, gdyż może skutkować problemami z wątrobą i sercem, a nawet uszkodzeniem łańcuchów naszego DNA.

Produkty bogate w żelazo

●     jajka (szczególnie żółtka);

●     wołowina (między innymi śledziona wołowa);

●     wieprzowina (wątroba wieprzowa, śledziona);

●     drób (wątróbki, podroby);

●     nasiona selera i kminku;

●     orzechy;

●     owoce (suszone morele, śliwki i brzoskwinie);

●     warzywa (brokuły, buraki);

●     warzywa strączkowe (soja, fasola, soczewica);

●     otręby pszenne i zbożowe

●     kasza gryczana.