Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

CZY KAWA JEST ZDROWA? TUCZY, CZY ODCHUDZA? WADY I ZALETY PICIA KAWY.

Większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez kawy. Kochamy jej aromat i zawartą w niej pobudzającą kofeinę, która nieraz postawiła nas na nogi po nieprzespanej nocy. Przede wszystkim jednak cenimy sobie rytuał jej picia: kubek tego aromatycznego napoju towarzyszy nam w chwili przerwy w pracy oraz przy rozmowach od serca z przyjacielem. Warto się jednak zastanowić, jaki wpływ kawa ma na nasz organizm. Jest zdrowa czy lepiej jej unikać? Tuczy czy odchudza?

Czy kawa jest zdrowa? Tuczy, czy odchudza?

Czy kawa jest zdrowa? Kawa – właściwości. Wady i zalety picia kawy.

Zalety picia kawy

Kawa ma wiele zalet. Zawiera kofeinę, która zwiększa procesy termogenezy – podnosi ciśnienie, poprawia metabolizm i pobudza do działaniapomagając zwalczyć uczucie zmęczenia i senności. Zawiera też dużo antyoksydantów, które hamują procesy starzenia. Co więcej, kawa pobudza wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia, a zatem wypicie filiżanki kawy może pomóc nam poprawić sobie humor 🙂 Kawa zwiększa również ukrwienie naczyń krwionośnych serca oraz układu oddechowego, reguluje krzepliwość krwi. Kawa może być też dobrym pomysłem na pobudzenie przed treningiem, napój ten zwiększa bowiem naszą wydolność fizyczną.

Wady picia kawy

Trzeba jednak uważać, gdyż kawa pita w nadmiarze może szkodzić. Przede wszystkim nadmiar kawy odwadnia i wypłukuje magnez z organizmu, prowadząc do uczucia rozdrażnienia, nerwowości. Może powodować również bóle i zawroty głowy, a także bezsenność. Kawa wypłukuje również wapń z naszego organizmu, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.  Kofeina stymuluje też wydzielanie kortyzolu, który zatrzymuje w naszym ciele sól. Osłabia także włókna kolagenowe, co sprzyja powstawaniu cellulitu i rozstępów. Co więcej, kawa obciąża wątrobę, może również powodować bóle żołądka, jelit oraz nudności.

Kawy nie powinny pić kobiety w ciąży, z uwagi na zagrożenie uszkodzenia płodu. Napoju tego unikać powinny również osoby z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, a także osoby cierpiące na choroby dwunastnicy, trzustki, wrzody żołądka. 

Przeczytaj również: Co zamiast kawy? Zdrowe zamienniki.

Czy kawa tuczy? Czy kawa jest kaloryczna?

Każdy ma swój ulubiony rodzaj kawy, a jest w czym wybierać: ciemne, mocne espresso, klasyczna czarna, delikatna biała, kusząca latte, a nawet kawa mrożona na upalne dni, a do tego cała masa dodatków do wyboru. Ulegając kawowej pokusie trzeba jednak pamiętać, że poszczególne rodzaje kawy – a raczej napojów kawowych – różnią się kalorycznością.

Kawa sama w sobie jest praktycznie pozbawiona kalorii, więc nie należy do produktów tuczących. Tuczyć za to mogą dodatki, którymi ją urozmaicamy: najczęściej mleko i cukier. Najgorsze jest słodzone mleko skondensowane i tłuste śmietanki do kawy – zamieniają naszą kawę w bombę kaloryczną. Dlatego jeśli lubisz kawę z mlekiem, używaj zwykłego mleka o niskiej zawartości tłuszczu lub mleka sojowego albo ryżowego. Cukier warto ograniczyć lub zamienić na miód, który, choć też zawiera sporo kalorii, jest znacznie zdrowszy.

Jaka kawa tuczy?

Mimo, że sama kawa nie tuczy, to wyjścia na kawę mogą. Problemem wielu osób jest to, że nie wyobrażają sobie popołudniowej kawy bez szarlotki czy kremówki, które niestety zawierają ogromne liczby kalorii. Dodatkowo, zamawiając kawę w ulubionej kawiarni często dajemy się skusić na „podrasowaną” wersję, np. z dodatkiem bitej śmietany, karmelu lub czekolady.

Kawiarenki kuszą nas fantazyjnymi nazwami napojów, a my często zamawiamy duże porcje, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, ile kalorii może się kryć w niepozornym kubku. Taka „karmelowa rozkosz” czy „latte pod pierzynką” zawierające śmietankę, cukier i kamel, mogą mieć … nawet 500 kcal w dużym kubku! Takim oto sposobem wyjście na kawę może się skończyć spożyciem nawet tysiąca kalorii, jeśli zamówimy dużą słodzoną latte z bitą śmietaną oraz ciastko.

Czym zastąpić kawę?

W umiarkowanych ilościach kawa może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak, jak ze wszystkim, również z kawą nie należy przesadzać. Warto zatem poznać kilka produktów, które również działają pobudzająco na nasz organizm. Wśród produktów, które podobnie jak kawa uwalniają od zmęczenia, pobudzają, zwiększają naszą koncentrację z pewnością wyróżnić należy: 

  • guarana,
  • kakao,
  • kawa zielona,
  • zielona herbata,
  • yerba mate.

Przeczytaj więcej o pobudzającym wpływie powyższych produktów na nasz organizm >>>

Przeczytaj również:

Co zamiast kawy? Zdrowe zamienniki.

Od czego tyjemy – czyli jak tłuszcze, cukry i białka wpływają na tycie?