Sugestie

Ortoreksja - co to jest? Objawy i przyczyny. Jak rozpoznać ortorektyka?

Utworzony 01 Kwi 2015  / Dział: Dieta

Zdrowy styl życia stał się niezwykle popularny w ciągu ostatnich kilku lat. To dobrze, że przykładamy coraz większą wagę do tego, co jemy i skąd pochodzi żywność, którą kupujemy. Niestety, jak we wszystkim, przesada może być opłakana w skutkach. Czym jest ortoreksja i dlaczego jest taka niebezpieczna?

ortoreksja co to jest objawy rzyczyny

Ortoreksja - Objawy i przyczyny. Zaburzenia odżywiania

 

Ortoreksja - co to jest?

Ortoreksja jest obok anoreksji i bulimii, jednym z zaburzeń odżywiania. Rozpoczyna się niepozornie, pewnego dnia stwierdzamy, że warto byłoby wprowadzić do naszego jadłospisu parę zmian, by jeść zdrowo i nie chorować. Wykluczamy więc z naszej diety słodycze, tłuste przekąski czy napoje gazowane. To oczywiście nie jest jeszcze zaburzenie i właściwie takie ograniczenia powinien wprowadzić każdy z nas.

W przypadku ortoreksji jednak, nie poprzestajemy na takich zmianach, ale co pewien czas odejmujemy kolejne produkty z naszej diety, aż w końcu okazuje się, ze nie jesteśmy w stanie zjeść niczego, czego sami nie przygotowaliśmy. Oprócz tego, czujemy paraliżujący strach przed zjedzeniem czegoś „niezdrowego”.

Przeczytaj również: Frutarianizm - dieta owocowo-warzywna. Czy frutarianizm jest zdrowy?

Problem w tym, że za niezdrowe produkty, uznajemy już nie tylko, te, które rzeczywiście negatywnie wpływają na zdrowie, ale właściwie większość dostępnej żywności. W końcu, okazuje się, że nie możemy jeść nic, poza pięcioma wybranymi i przeanalizowanymi na wszystkie strony produktami.

 

Jak rozpoznać ortorektyka?

A może właściwsze byłoby określenie ortorektyczkę, gdyż schorzenie to dotyczy głównie kobiet. Osoba mająca problem ze „zbyt zdrowym jadłospisem” stopniowo izoluje się od ludzi. Ogromną ilość czasu zajmuje jej bowiem przygotowywanie, ważenie i obliczanie wartości każdego posiłku, które spożywa.

Życie ortorektyka ogranicza się właściwie tylko do jedzenia, a reszta świata odchodzi na drugi plan. Jeśli nie przyrządza akurat posiłku, to obmyśla strategię przygotowania następnego dania lub godzinami szuka w sklepach odpowiednich produktów. Osoba uzależniona od zdrowej (w swoim mniemaniu) żywności staje się więźniem własnego umysłu.

 

Jak odróżnić ortoreksję od anoreksji?

Na pierwszy rzut oka, łatwo pomylić anorektyka i ortorektyka. Oboje są wychudzeni, mają zaburzony obraz rzeczywistości i unikają wspólnych posiłków z innymi. Jednak u podstaw choroby anorektyka, czyli jadłowstrętu psychicznego, leży bardzo silny lęk przed przytyciem. Ortorektyk natomiast wcale nie chce się odchudzać, on po prostu chce „zdrowo się odżywiać”, a ograniczenia w jedzeniu wynikają nie z ich wartości kalorycznej, ale rzekomego złego działania na organizm.

 

Ortoreksja - objawy

  • dręczy cię okropne poczucie winy za każdym razem, gdy nie oprzesz się pokusie i zjesz coś niezdrowego

  • wolisz jeść samotnie, unikasz posiłków w większym gronie

  • nigdy nie jesz na mieście lub u kogoś z obawy przed niezdrowym posiłkiem

  • codziennie obliczasz, ile zjadłeś kalorii i składników odżywczych

  • potrafisz godzinami studiować skład produktów, które kupujesz

  • na myśleniu o jedzeniu spędzasz przynajmniej 3 godziny dziennie.

 

Ortoreksja - skutki

Ortoreksja nie jest wcale niewinną dbałością o jakość posiłków, ale poważną chorobą. Ortorektyk wymaga pomocy specjalisty i jeśli podejrzewamy kogoś lub siebie o to schorzenie powinniśmy, jak najszybciej zacząć działać. Niestety, granica między rozsądnym odżywianiem a obsesją może być naprawdę cienka.

Justyna Kowalska

Przeczytaj również: Bigoreksja - uzależnienie od budowania masy. Przyczyny i objawy.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas